Per què la pluja podria estar al darrere de l’accident de tren a Gelida?
La pluja no ha donat treva aquests últims cinc dies consecutius a cap racó de Catalunya. Un llarg episodi de precipitacions que ha acabat amb la potent llevantada impulsada per la borrasca Harry entre dilluns i sobretot dimarts. Els efectes meteorològics també han afectat Gelida, on dimarts a la nit hi va haver un accident en un tren de la R4 en què ha mort un maquinista en pràctiques de 28 anys.
De l'escorça a l'ampolla: crònica de l'elaboració d'un tap de suro
Un missatge al mòbil em convoca a un quart de set del matí als afores de Santa Coloma de Farners. Allà en Gil, el tècnic forestal, em guia fins on ens espera una furgoneta amb la colla de peladors. Se saluden breument i seguim en caravana per la carretera fins a arribar a un trencall discret. Ens fiquem en una pista estreta i comencem a endinsar-nos al bosc en una mena de túnel d’arbres i un sotabosc espès, que després d’una llarga pujada canvia del tot. Deixem les zones obagues i humides, ja som a la part alta de la riera de Castanyet i fa estona que veiem sureres. Les carenes airejades i assolellades del massís de les Guilleries han afavorit durant centenars d’anys el seu creixement i la seva extensió. Aquí mana l’alzina surera (Quercus suber).
L'independentisme carrega contra la gestió de l'Estat arran del col·lapse de Rodalies
Dos accidents de tren de Rodalies, un dels quals amb un mort i una quarantena de ferits, han provocat l'aturada del servei a Catalunya. I això ha desencadenat un reguitzell de reaccions polítiques, amb l'independentisme carregant amb duresa contra la gestió de l'Estat de les infraestructures ferroviàries. Junts ha dit "prou" pels "retards constants, trens plens, avaries, excuses i accidents" i ha anat més enllà: aquest dimecres ha reclamat la compareixença urgent al Parlament de la consellera de Territori, Sílvia Paneque, i al Congrés del ministre de Transports, Óscar Puente. El motiu és "la crisi de Rodalies, la mala gestió de la crisi ferroviària i el col·lapse de les infraestructures a Catalunya".
Els maquinistes convoquen una vaga general després dels accidents d'Adamuz i Gelida
El Sindicat Espanyol de Maquinistes Ferroviaris (Semaf) ha anunciat la convocatòria d’una vaga general a tot el sector ferroviari arran dels greus accidents registrats a Adamuz (Còrdova) i a Gelida (Barcelona), que en les darreres 48 hores han provocat diverses víctimes mortals, entre les quals tres maquinistes, a més de nombrosos ferits. Semaf, que és el sindicat majoritari, ha qualificat d'"inadmissible" la situació i ha criticat el deteriorament constant del servei ferroviari. La potent força sindical reclama mesures urgents per assegurar la integritat tant del personal ferroviari com dels viatgers.
S’ha esquerdat la treva política per l’accident d’Adamuz?
"Ens hem de barallar per moltes coses, però no per això". Així resumeix una veu de la sala de màquines de la Moncloa la cooperació que hi ha hagut entre el govern espanyol –liderat pel PSOE– i la Junta d'Andalusia –governada amb majoria absoluta pel PP– després del tràgic accident de tren d'Adamuz. I és un diagnòstic en el qual coincideixen els dos actors de l'equació: la portaveu del govern espanyol, Elma Saiz, ha volgut "destacar i agrair" la "coordinació permanent" entre administracions, i el president andalús, Juanma Moreno Bonilla, ha celebrat que tothom "ha actuat de bona fe", cosa que ha permès una "millor coordinació". "Els ciutadans mai ens perdonarien que estiguéssim ara mateix en confrontació", va al·legar ahir en una entrevista a TVE. Són unes paraules que s'alineen amb el que ha anat manifestant el ministre de Transports, Óscar Puente. Sol ser el més incendiari i el que més burxa el PP, però aquests dies ha defugit qualsevol cos a cos amb els populars. "Tot ha sigut coop
22/07/1997