La teoria de l'accident normal
Un got d’aigua pot provocar un accident nuclear? La probabilitat és ínfima, però és el que va passar el 28 de març del 1979 a la central nuclear de Three Mile Island, als Estats Units. Una petita quantitat d’aigua –l’equivalent a un got– es va colar per una fuita al sistema pneumàtic, activant unes vàlvules que van acabar tancant el circuit d’aigua freda que havia de refrigerar el nucli. El sistema d’emergència va fallar perquè uns dies abans els tècnics s’havien deixat tancats els tubs que el connectaven al circuit i tampoc es va activar la llum que havia d’avisar que alguna cosa anava malament. El resultat va ser una fusió parcial del nucli del reactor, per sort, sense provocar víctimes mortals directes. Per separat, tots aquells errors haurien estat menors i, de fet, la majoria ja s’havien registrat en aquella i en altres centrals nuclears. Però, en conjunt, van protagonitzar un dels pitjors accidents nuclears fins al moment.
El maltractament durant la infància deixa cicatrius al cervell i a l'ADN
Segons l’Informe Estadístic Mensual de la DGAIA, ara rebatejada com a DGPPIA (Direcció General de Prevenció i Protecció de la Infància i l’Adolescència), del mes de febrer del 2025, l’1,4% dels infants i adolescents catalans han viscut o encara viuen situacions de maltractament, desprotecció o negligència familiar. Probablement, el percentatge sigui superior, atès que aquest valor es basa només en els casos denunciats. En l'àmbit mundial, segons l'UNICEF i l'OMS, 6 de cada 10 infants menors de 5 anys viuen algun tipus de violència física, emocional o sexual. En conjunt, s’estima que prop de 1.000 milions de nens i nenes podrien haver-ne estat exposats en el decurs del darrer any, unes xifres que són absolutament esgarrifoses.
Jungle Fever (5)
.
Passar la pressió a ERC, mocions i la 'via Mas': Junts passa a l'ofensiva pel concert
La batalla pel nou finançament és una partida llarga en què diversos actors pugnen per prendre-hi part i passar la pilota a la teulada de l'altre. És el que passa amb Junts i ERC arran del pacte dels republicans amb el govern espanyol. Malgrat la pressió dels executius català i espanyol perquè els juntaires validin el nou model –lluny d'un concert, amb algunes singularitats generalitzables i 4.700 milions addicionals per a Catalunya–, els de Carles Puigdemont ja s'han mogut per activar l'operació concert que s'intensificarà els pròxims dies i que compta amb factors com el temps, el marge de maniobra del PSOE i ERC i l'acostament als actors econòmics que ha demanat l'expresident Artur Mas.
Dinamarca va ordenar la setmana passada als seus soldats preparar-se per a un atac dels EUA
La influència i la solidesa dels aliats dins de l’OTAN no només es mesura pel nombre de tropes o per les xifres del pressupost en defensa. Dinamarca il·lustra clarament aquesta realitat. Malgrat ser una nació petita amb unes forces armades amb un nombre modest d’efectius, el país nòrdic s’ha construït una reputació de ser un membre crucial pels interessos de l’OTAN. Això es deu a la seva posició geogràfica i per la seva fiabilitat política, ja que històricament ha estat un dels aliats més pròxims i fidels a Washington.
10/04/1995