La borrasca 'Harry' generarà una situació de llevant, amb més pluja, temporal marítim i nevades abundants
L'episodi de pluja i neu continuarà a inici de setmana, i tant dilluns com dimarts estarem sota la influència de la borrasca Harry. Aquesta pertorbació mediterrània enviarà potents bandes de núvols i generarà fort onatge al nostre territori. Plourà sobre mullat i els embassaments hauran de continuar desembassant.
Almenys dos morts en el descarrilament de dos trens d'alta velocitat a Còrdova
Dos trens d'alta velocitat han descarrilat aquest vespre a Còrdova, provocant almenys dos morts. Tal com detalla Adif, un tren que circulava des de Màlaga en direcció Madrid ha descarrilat a l'alçada d'Adamuz i ha envaït la via del costat col·lisionant contra un altre tren que feia el trajecte de Madrid a Huelva que també ha descarrilat. El servei d'Emergències andalús ha confirmat que l'accident ha provocat ferits, però encara es desconeix quants i de quina gravetat.
La prèvia del Reial Societat - Barça des d'Anoeta amb Albert Nadal
Espanya i el petroli: 30 tipus i més de 20 orígens en un any
L’atac dels Estats Units sobre Veneçuela ha tornat a posar tots els focus sobre l’anomenat or negre. El petroli cru no només és la matèria primera més comercialitzada als mercats internacionals, sinó que controlar-lo atorga, a priori, una clara posició de domini mundial. “Excepte l’armament, cap altre producte té més pes geopolític ni s’ha utilitzat tant com a instrument de coerció, tant per sancions com per realitzar embargaments”, reflexiona l’investigador del Reial Institut Elcano, Gonzalo Escribano, sobre aquesta matèria primera en un article publicat el 2024. Les pretensions de Donald Trump pel que fa al petroli veneçolà són el resum de tot plegat.
Estudiar plomes d'ocell per evitar accidents d'avió: la increïble història de Roxie Laybourne
Amb motiu del National Bird Day, que s’ha celebrat als Estats Units, l’Smithsonian Institution ha publicat una fotografia impactant: una dona dreta enmig d’un magatzem immens, envoltada de centenars de calaixos oberts plens d’ocells morts. N’hi deuen haver desenes de milers, perfectament classificats per espècies i colors. Una escena fascinant i, a la vegada, una mica macabra. Què hi fan, allà arxivades, totes aquelles bèsties embalsamades, com si dormissin unes al costat de les altres? No és cap excentricitat museística. És el resultat de la tasca ingent de Roxie Laybourne, la dona de la fotografia. Una científica que va dedicar la seva carrera a una feina meticulosa i gairebé invisible, tot i que molt decisiva. Una trajectòria que va marcar un abans i un després en la recerca ornitològica i que ha tingut un impacte directe en la seguretat aèria del món sencer.
25/12/1974