Jutgen un mosso acusat de robar-li el mòbil a un home que havia mort al carrer
Un mosso d'Esquadra podria acabar condemnat a dos anys i mig de presó per haver-li pres el mòbil i els auriculars a un home que havia mort al carrer a Santa Coloma de Gramenet. Els fets es remunten a la tardor de l'any 2021 en una nit en què el policia estava de servei. Cap a dos quarts de deu del vespre va rebre l'avís que hi havia una persona morta al carrer. Després d'acudir al punt on es trobava la víctima, segons l'escrit d'acusació de la Fiscalia, l'agent va quedar-se l'iPhone 12 que l'home duia a la motxilla abans que un company seu redactés el document de cadena de custòdia amb les pertinences del difunt.
Florentino es posa en mans d'un vell "con-egut"
Quan els barcelonistes pensen en Álvaro Arbeloa, molt probablement els ve al cap Gerard Piqué. En una de les èpoques de més crispació futbolística entre Barça i Reial Madrid, el central barcelonista es va burlar del seu homòleg madridista dient que no eren amics, simplement "con-eguts", fent una pausa sarcàstica després del "con". Aquest era el malnom d'Arbeloa que Piqué, en una guerra de declaracions a finals del 2015, va etzibar aprofitant una roda de premsa. Una dècada després, el ja exfutbolista passa a ser el nou entrenador del Reial Madrid en substitució de Xabi Alonso.
La incerta transició cap a la democràcia a Veneçuela
No s'havien refredat encara les cendres de la destrucció que va deixar a Veneçuela l'atac militar dels Estats Units que ja vam començar a sentir a parlar d'una possible transició cap a la democràcia. Hem sentit aquestes paraules tantes vegades que s'han convertit en una lletania, especialment a partir del 2013, l'any que Nicolás Maduro va reemplaçar Hugo Chávez com a president de Veneçuela. No hauria de sorprendre'ns. Les elits del país no han pogut resoldre la crisi política que es va aprofundir a partir del 2004, any en què la reforma constitucional, impulsada per Chávez com a eix del seu projecte polític, va naufragar a les urnes.
Per què Putin calla davant la captura de Maduro
Assegut en una cadira daurada al saló verd del Gran Palau del Kremlin, Nicolás Maduro, el líder de Veneçuela, es va girar cap al president rus, Vladímir V. Putin, i va parlar del futur brillant que els esperava plegats. "Veurem florir les relacions entre la gran Rússia, avui una potència capdavantera de la humanitat, i Veneçuela", va proclamar Maduro en aquella trobada, el maig passat. Vuit mesos després, Maduro és a uns 7.500 quilòmetres, en un centre federal de detenció massificat de Brooklyn, després d’haver estat extret de Caracas el 3 de gener en una operació militar nord-americana ordenada pel president Trump. Ha passat més d'una setmana i Putin no ha dit res.
El fabricant de llumins que va descobrir el formigó armat
Primavera del 1932. Dins d’un pis ubicat al número 5 de l’avinguda de Victor Emmanuel III, al 8è districte de París, se sent un tret. Quan la policia hi arriba, descobreix el cos sense vida d’Ivar Kreuger, un dels magnats més coneguts de l’època tant a Europa com als Estats Units. Tot sembla indicar que s’ha suïcidat.
07/10/1956