A la contra
El signant dels protocols de residències de Madrid apunta al govern d'Ayuso
Un tribunal de Madrid continua investigant els protocols que van estar en vigor a la Comunitat de Madrid durant la pandèmia per restringir la derivació de les persones grans de les residències a hospitals, cosa que va implicar que se'ls negués l'assistència sanitària. A causa del coronavirus, a les residències van morir 7.291 persones. Aquest dilluns ha declarat Carlos Mur, que està investigat en la causa i era director de Coordinació Sociosanitària en aquell moment, i ha començat a assenyalar cap amunt. Per a l'acusació particular, en mans de Marea de Residencias, la seva declaració suposa un avenç significatiu, malgrat que revela una estratègia d'elusió de responsabilitats entre els implicats en la gestió sanitària. Després de quatre intents frustrats perquè declarés, ho ha fet per videoconferència des d'Andorra.
De fit a fit
El president de la comissió que investiga l'accident d'Adamuz apunta al trencament d'una soldadura
El president de la Comissió d'Investigació d'Accidents Ferroviaris (CIAF), Ignacio Barrón, ha apuntat aquest dilluns que la "causa principal" del descarrilament del tren Iryo a Adamuz (Còrdova) va ser el trencament d'una soldadura i no de la via. Els tècnics s'enfoquen en aquest punt en què es van unir raïls renovats el 2023 amb uns altres instal·lats el 1989, fa 34 anys. "Tot sembla evidenciar que la causa principal ha estat el trencament no tant del carril com d'una soldadura", ha assegurat.
El Govern diu prou per no veure's atrapat per Rodalies
Bones paraules, creació de grups de treball i feina colze a colze amb l’Estat. Al Govern no li ha funcionat aquesta recepta i després d’una setmana de caos a Rodalies, ha dit prou. En només unes hores, la Generalitat ha passat de comparèixer al costat del govern espanyol anunciant la represa del servei a sortir en solitari per exigir destitucions immediates a les dues empreses que realment tenen el control dels trens a Catalunya, Renfe i Adif.
09/01/1901